Loading...

پرستاران نقش حساسی در ترویج تغذیه با شیر مادر دارند

مترون بیمارستان جم با تشریح اهمیت تغذیه با شیر مادر و ترویج آن در جامعه گفت: پرستاران نقش حساس و بسزایی در ترویج تغذیه با شیر مادر در جامعه و توجیه مادران برای شیردهی به فرزندانشان دارند...

پرستاران نقش حساسی در ترویج تغذیه با شیر مادر دارند

پرستاران نقش حساسی در ترویج تغذیه با شیر مادر دارند
مترون بیمارستان جم با تشریح اهمیت تغذیه با شیر مادر و ترویج آن در جامعه گفت: پرستاران نقش حساس و بسزایی در ترویج تغذیه با شیر مادر در جامعه و توجیه مادران برای شیردهی به فرزندانشان دارند.
پرستاران نقش حساسی در ترویج تغذیه با شیر مادر دارند
مریم مظاهری در گفت و گو با خبرنگار نظام پرستاری با اشاره به اهمیت تغذیه با شیر مادر در سلامت نوزاد و مادر گفت: شیر مادر علاوه بر مقاوم سازی کودکان در برابر انواع بیماری های عفونی، واگیردار و تنفسی، نقش بسزایی در شکل گیری و رشد شخصیت روانی و اجتماعی فرزندان ما و به تبع آن سلامت جامعه در آینده دارد.
وی با اشاره به نقش چشمگیر شیردهی در سلامت مادران افزود: علاوه بر این تغذیه با شیر مادر برای اقتصاد خانواده و جامعه نیز بسیار مقرون به صرفه است زیرا شیر مادر در عین حال که ارزان ترین منبع تغذیه ای نوزادان است، در دسترس ترین و سالم ترین تغذیه برای کودکان محسوب می شود.
نقش چشمگیر پرستاران در توجیه مادران برای شیردهی
مترون بیمارستان جم ادامه داد: پرستاران در شناساندن اهمیت موضوع تغذیه با شیرمادر و ترویج این مهم در جامعه بسیار نقش حساسی دارند و می توانند در ارائه آموزش های علمی و حرفه ای به مادران در دوران های مختلف اعم از پیش از بارداری، در هنگام بارداری و بعد از زایمان بسیار موثر عمل کنند.
وی افزود: پرستاران می توانند علاوه بر بازگو کردن اهمیت تغذیه با شیرمادر و شیردهی، از نظر روحی و روانی نیز مادران را برای فرایند شیردهی آماده کنند و با توضیح تغییراتی که به صورت طبیعی از دوران بارداری تا پس از زایمان اتفاق می افتد، مادران را برای داشتن یک شیردهی موفق مهیا کنند.
مظاهری اضافه کرد: پرستاران از همان بدو تولد می توانند گام به گام با ارائه آموزش های علمی، حضوری مستمر و صبورانه، مادر را حمایت کنند و زمینه ای را فراهم کنند تا مادر بتواند از همان ابتدا، اولین قطرات شیر (آغوز) خود را که ارزشمندترین منبع غذایی نوزاد تازه متولد شده محسوب می شود را به نوزاد خود بدهد.
وی آموزش چگونگی به آغوش کشیدن نوزاد توسط مادر، چگونگی قرار دادن سینه مادر در دهان نوزاد، رفع مشکلات احتمالی ناشی از شیردهی نظیر ایجاد زخم و ترک در نوک سینه مادر را از جمله آموزش هایی عنوان کرد که یک پرستار می تواند با حضور و ارتباط لحظه به لحظه خود به مادران جوان منتقل کند.
این کارشناس پرستاری افزود: تجربه نشان داده است وقتی یک مادر روزهای ابتدایی شیردهی را با موفقیت پشت سر بگذارد و لذت شیردهی به نوزاد خود را بچشد و به اهمیت شیردهی در سلامت خود و نوزادش پی ببرد، دیگر اگر زمان و زمین هم بیایند نمی تواند وی را از موهبت زیبای شیردهی منصرف کند.
حضور پرستار موجب ایجاد فرایند موفق شیردهی می شود
وی تصریح کرد: همه اتفاقات ناخوبی که باعث می شود یک مادر شیردهی را رها کند در همان روزهای ابتدایی فرایند شیردهی رخ می دهد و حضور دلسوزانه و مستمر یک پرستار می تواند در این دوران بسیار موثر و کمک کننده باشد.
وی با اشاره به وجود برخی اطلاعات غلط و غیر علمی در بین مادران جوان مبنی بر به هم خوردن تناسب اندام بر اثر شیردهی، گفت: این درحالی است که اگر برای همین مادران نسبت به منافع شیردهی و تاثیر آن در سلامت آنها و فرزندانشان نظیر بازگشت تناسب اندام در دراز مدت، حفظ سلامت پستانها و جلوگیری از بروز امراض مختلف، برگشت راحت تر سایز شکم به دوران پیش از بارداری، تنظیم ریتم هورمون های زنانه و امثالهم به طور علمی توضیح داده شود، بسیار از آنها خودشان برای شیردهی به نوزادشان پیش قدم می شوند.
مظاهری افزود: به نظر می رسد، ضعف اطلاعات علمی و آموزش های ریشه ای در زمینه اهمیت تغذیه با شیر مادر علت امتناع برخی مادران جوان برای شیردهی است و قطعاً در اینجا نیز نقش پرستاران می تواند بسیار تعیین کننده باشد تا چشم این مادران را به روی حقایق باز کنند.
وی ادامه داد: دهم تا شانزدهم مرداد بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی مصادف با هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر است و به همین منظور نیز امروز در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراسمی برای تمام بیمارستانهای سطح تهران تدارک دیده شده است.
تجلیل از مادران موفق در شیردهی
مترون بیمارستان جم افزود: بیمارستان ما نیز به عنوان بیمارستان دوستدار کودک روز پنجشنبه هفته جاری در همین زمینه مراسمی به منظور ترویج تغذیه با شیر مادر برگزار می کند که در آن ضمن بزرگداشت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر، از جمعی از مادرانی که تجربه موفق شیردهی به کودکان خود به ویژه به مدت دو سال را داشته اند، تجلیل و تقدیر به عمل می آورد.
وی ادامه داد: البته عمده این مادران از مددجویان بیمارستان هستند که تحت مراقبت ها و پرستاری پرسنل بیمارستان جم موفق به داشتن شیردهی مطلوب به فرزندان خود بوده اند.

لینک خبر منتشر شده درپايگاه اطلاع رساني سازمان نظام پرستاري:

http://ino.ir/tabid/40/ctl/ArticleView/mid/384/articleId/7687/language/fa-IR/-----.aspx
▼ ارسال نظر